Wolsztyn pełną parą

Dawny układ urbanistyczny miasta, położenie na przesmyku dwóch jezior (Wolsztyńskiego i Berzyńskiego), atrakcyjne walory przyrodniczo – krajobrazowe stanowią solidną podstawę turystyki i rekreacji na terenie gminy. Leżąca na zachodniej granicy województwa Gmina Wolsztyn stanowi doskonałą wizytówkę Wielkopolski witającą turystów z kraju i zagranicy hasłem „Wolsztyn pełną parą...”.
Do największych atrakcji Wolsztyna należy bez wątpienia wolsztyńska Parowozownia.
To jedyne takie miejsce w całej Europie, gdzie można jeszcze zobaczyć zabytkowy parowóz wyruszający w trasę
z planowym pociągiem osobowym. Co roku, na przełomie kwietnia i maja Wolsztyn staje się miejscem spotkań wielu tysięcy miłośników parowozów, którzy przyjeżdżają tu wtedy za sprawą niepowtarzalnej imprezy, jaką jest Parada Parowozów. Oprócz tego warto zobaczyć wieczorne widowisko „Światło, dźwięk i para”.
W Wolsztynie znajduje się również Muzeum Marcina Rożka, znanego rzeźbiarza, który
w latach 30-tych XX wieku tworzył i mieszkał w Wolsztynie. Rożek jest autorem wielu rzeźb
na terenie całej Wielkopolski, m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. W Muzeum upamiętniono również urodzonego w Wolsztynie, filozofa i matematyka Józefa Hoene – Wrońskiego.
Wolsztyn to także miasto, w którym rozpoczęła się kariera naukowa lekarza Roberta Kocha, który pełniąc tutaj funkcję lekarza powiatowego rozpoczął swoje prace badawcze. Płożyły one fundament pod rozwój nowoczesnej bakteriologii i doprowadziły do odkrycia m.in. zarazków wąglika i prątków gruźlicy, co zostało docenione przyznaniem Nagrody Nobla w 1905 r.
Ciekawą wolsztyńską atrakcją jest również Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski, położony nad zachodnim brzegiem Jeziora Wolsztyńskiego. Skansen pozwoli każdemu turyście odbyć podróż
w zamierzchłe czasy olenderskiego osadnictwa. Jest to obiekt składający się z kilkunastu niepowtarzalnych zabytków architektury wiejskiej, np. nadal pracującego od 1603 r. wiatraka koźlaka, karczmy, kuźni i wielu innych.
Ulubionym miejscem spacerów jest Park Miejski oraz Szlak Żurawi biegnący wokół Jeziora Wolsztyńskiego. W parku znajduje się neoklasyczny pałac, dawna posiadłość Rodziny Mycielskich, a wśród parkowych alejek można odnaleźć dąb z rekonstrukcjami rzeźb Marcina Rożka.

Ślady działalności cystersów, do których należą klasztor z kościołem św. Jakuba, pomnik św. Jana Nepomucena oraz drewniany kościół św. Walentego, widać w pobliskiej Obrze. Cystersi mieli znaczący wpływ
na powstanie miasta Wolsztyn, a potem nadanie mu kształtu charakterystycznego dla ówczesnego budownictwa miejskiego. Symbolicznym początkiem ich działalności było uzyskanie zgody na zbudowanie międzyjeziornej grobli na Dojcy.

Wolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parą
Wolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parąWolsztyn pełną parą


powrót do listy
REPORTAŻE
» Nadmorska sielanka
» Magia Mazur Zachodnich
SMAK TRADYCJI
» Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie
» Cudne Manowce - restauracja w Olsztynie
KUCHNIE ŚWIATA
» Włoskie smaki
» Restauracja Sardynia w Warszawie
FOTOGALERIE
» MAZURY ZACHODNIE
» Sielska Warmia
PRZEPISY
» Sękacz - tradycyjny przepis
» Tarta śródziemnomorska
NIE TYLKO KULINARNIE
» Visit Olsztyn. Nocujesz - zyskujesz!
» Jubileuszowa zabawa w Białce Tatrzańskiej!
O NAS

Uwielbiam smakować życie! Dosłownie! Często podóżuję po Polsce i świecie, fotografuję i poznaję kuchnie regionalne. więcej...

kontakt: biuro@evolution-ev.pl

e-mail hasło