Gruzja w 7 dni

Czy można zwiedzić całą, najciekawszą Gruzję w siedem dni?
TAK ale tylko pod jednym warunkiem, że cały program będzie świetnie zaplanowany i zorganizowany.
Wybieramy bezpośredni lot z Warszawy do Kutaisi, lądujemy wieczorem, więc pierwszą noc spędzimy w tym mieście.

1 dzień - zdzwiedzanie Jaskini SATAPLIA, w której odkryto ślady dinozaurów oraz przepłynięcie łódkami Kanionem MARTVILI.

2 dzień - przejazd do MCCHETY, dawnej stolicy, „świętego” miasta Gruzji. Zwiedzanie: monastyr Dżwari - perła gruzińskiej architektury - położony na szczycie wzgórza ze wspaniałą panoramą na miasto; katedra Sweti Cchoweli (Drzewo życia), uznawana za najważniejszy gruziński zabytek. Oba obiekty zostały objęte patronatem UNESCO. Przejazd do TBILISI, stolicy Gruzji, jednego z najstarszych miast na świecie, leżącego na styku dwóch kultur. Oryginalne zabytki i gościnni mieszkańcy zapewniają Tbilisi niepowtarzalną atmosferę. Przejazd na punkt widokowy. Spacer ulicami Starego Miasta: twierdza Narikała, carskie banie - łaźnie siarkowe. Zwiedzanie katedry Świętej Trójcy – największej prawosławnej katedry w Gruzji i na Kaukazie.

3 dzień - przejazd GRUZIŃSKĄ DROGĄ WOJENNĄ. Określenie to związane jest z miejscem toczenia się ciężkich walk na początku XIX w. Obecnie jednak to niezwykle malownicza trasa biegnąca przez Wielki Kaukaz wzdłuż której można podziwiać piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Krótki postój przy fortecy Ananuri z XVII w. Z widokiem na Jezioro Żinwalskie. Przejazd malowniczą górską trasą przez Wielki Kaukaz do KAZBEGI, miasta położonego u podnóża drzemiącego wulkanu Kazbek (5047 m n.p.m.). Przejazd jeepami wśród górskiej scenerii do GERGETI, zwiedzanie kościoła św. Trójcy, położonego na wysokości 2170 m n.p.m. skąd widoki dosłownie zapierają dech w piersiach. Powrót do Tbilisi.

4 dzień - wycieczka na półpustynię górzystą, przez prawie wyludnioną miejscowość UDABNO, pod granicę z Azerbejdżanem do monastyru DAWID GAREDŻA - kompleksu kościelnego, częściowo wykutego w skałach, założonego w VI w. przez jednego z trzynastu syryjskich mnichów. Dalej przejazd do SIGNAGI, spacer po mieście - twierdzy, malowniczo położonej na szczycie góry.

5 dzień - dalsze zwiedzanie TBILISI: świątynia Matki Bożej Metechskiej; Wielka Synagoga; katedra Sioni z krzyżem św. Niny - najważniejszą relikwią Kościoła gruzińskiego.

6 dzień - przejazd do WARDZI – skalnego miasta – klasztoru, które jest największą atrakcją turystyczną regionu Mescheti. Do dziś zachowało się ponad 250 komnat na 13 poziomach oraz fragmenty sieci tuneli, korytarzy, schodów i systemu wodno-kanalizacyjnego. Poza oryginalną architekturą można do dziś podziwiać wspaniałe freski, które zdobią wnętrza świątyń. Dalej przejazd do Achalciche, miasta będącego stolicą regionu Samcche Dzawachetii w południowej Gruzji, położonym 30 km od granicy z Turcją i ok. 100 km od granicy z Armenią i zwiedzanie Twierdzy RABATI, pochodzącej z XII wieku, położonej na wzgórzu Rabati. Obecnie ten kontrowersyjnie odrestaurowany kompleks zajmuje powierzchnię ok. 7 hektarów i obejmuje zamek, muzeum, cerkiew, meczet, synagogę, fontannę, hotel, mnóstwo schodów, chodniczków i krużganków. Dalej przejazd do BAKURIANI - narciarskiego kurortu Gruzji.

7 dzień - zwiedzanie najsłynniejszego gruzińskiego kurortu uzdrowiskowego BORDŻOMI, słynacego z wód mineralnych i gór. Przyjazd do BATUMI, zwiedzanie centrum miasta, spacer bulwarem nadmorskim. Zwiedzanie słynnego batumskiego ogrodu botanicznego.
Noclegi zostały zaplanowane dokładnie na trasie przejazdu a kolacje w tradycyjnym gruzińskim stylu były zwieńczeniem każdego, niesamowitego dnia.

Po tak intensywnym zwiedzaniu warto pozostać jeszcze kilka dni i odpocząć nad pięknym morzem w Batumi.

Już teraz wiem, że wrócę do Gruzji na kolejne 7 albo i więcej dni ...

Podziękowania za wspaniałą organizację dla Biura Turystyki "Joanna" z Wrocławia.
www.joanna.holiday.pl

Gruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dni
Gruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dni
Gruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dniGruzja w 7 dni


powrót do listy
REPORTAŻE
» Zielarska Wieś Blanki
» Moja Azja - Birma (Mjanma) i Tajlandia
SMAK TRADYCJI
» Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie
» Cudne Manowce - restauracja w Olsztynie
KUCHNIE ŚWIATA
» Włoskie smaki
» Restauracja Sardynia w Warszawie
FOTOGALERIE
» Sielska Warmia
» Opole - Stolica polskiej piosenki
PRZEPISY
» Sękacz - tradycyjny przepis
» Tarta śródziemnomorska
NIE TYLKO KULINARNIE
» Visit Olsztyn. Nocujesz - zyskujesz!
» Jubileuszowa zabawa w Białce Tatrzańskiej!
O NAS

Uwielbiam smakować życie! Dosłownie! Często podóżuję po Polsce i świecie, fotografuję i poznaję kuchnie regionalne. więcej...

kontakt: biuro@evolution-ev.pl

e-mail hasło