Zielarska Wieś Blanki

Stowarzyszenie „Babki Zielarki" z Blanek koło Lidzbarka Warmińskiego.

Wieś Blanki to zielarska wioska koło Lidzbarka Warmińskiego. Mieszkają w niej Babki Zielarki, które robią z ziół przepyszne nalewki, soki i syropy. Babcia jednej z nich była znaną w okolicy szeptuchą. Teraz następne pokolenie odtwarza dawne recepty. Panie z Blanek powołały do życia Stowarzyszenie „Babki Zielarki”, założyły własny ogródek i podbijają okoliczne rynki degustacjami swych zdrowych i w 100 % naturalnych produktów. A że dodatkowo w okolicy jest mnóstwo drzew owocowych oraz krzaków głogu, czarnego bzu i róży, toteż mogą pochwalić się dżemami, konfiturami, nalewkami i syropami o właściwościach leczniczych, przygotowanych według starych, sprawdzonych receptur. Na serce, na żołądek, nerwy i dobry nastrój. W Blankach w wiejskim zielniku założonym przez Babki Zielarki rosną prawie wszystkie zioła świata. Każdy mieszkaniec może tu przyjść i zerwać bazylię, miętę, dziurawiec albo lubczyk.

"... Zielarska wioska ma szczęście do ludzi pracowitych, chętnych do pomocy..." – mówią zgodnie: Lucja Kuczyńska – sołtys Blanek i współzałożycielka Stowarzyszenia Babki Zielarki i Jolanta Więcek – prezes Stowarzyszenia. To te Panie oprowadziły w maju br. grupę dziennikarzy mediów ogólnopolskich po Blankach.

Nasze serca skradło wyjątkowe menu obiadu, na który zostaliśmy zaproszeni. Na talerzach królowały pierogi z pokrzywą, naleśniki z pokrzywą i dodatkami oraz tradycyjne pierogi ruskie ze skwarkami. Po raz pierwszy także próbowaliśmy zupy z pokrzyw - jej nieprawdopodobny i zaskakująco dobry smak zostanie w naszej pamięci na długo. Powiem więcej - ambicją jest przygotowanie takiej "delicji", na bazie zapamiętanych doznań, bo jak na prawdziwe Babki Zielarki przystało - receptura jest tajna.

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie nas do Blanek i pokazanie zgoła innego świata, pełnego zapachów, smaków, opowieści i świeżego powietrza nad kameralnym jeziorem o tej samej nazwie. Tu z pewnością można odpocząć i naładować akumulatory !

Zielarska Wieś BlankiZielarska Wieś BlankiZielarska Wieś BlankiZielarska Wieś Blanki
Zielarska Wieś BlankiZielarska Wieś Blanki


powrót do listy
REPORTAŻE
» Zielarska Wieś Blanki
» Moja Azja - Birma (Mjanma) i Tajlandia
SMAK TRADYCJI
» Karczma Warmińska w Gietrzwałdzie
» Cudne Manowce - restauracja w Olsztynie
KUCHNIE ŚWIATA
» Włoskie smaki
» Restauracja Sardynia w Warszawie
FOTOGALERIE
» Sielska Warmia
» Opole - Stolica polskiej piosenki
PRZEPISY
» Sękacz - tradycyjny przepis
» Tarta śródziemnomorska
NIE TYLKO KULINARNIE
» Visit Olsztyn. Nocujesz - zyskujesz!
» Jubileuszowa zabawa w Białce Tatrzańskiej!
O NAS

Uwielbiam smakować życie! Dosłownie! Często podóżuję po Polsce i świecie, fotografuję i poznaję kuchnie regionalne. więcej...

kontakt: biuro@evolution-ev.pl

e-mail hasło